Vitez Blaž Kraljević
Rođen 19. rujna 1947. godine u Lisicama kraj Ljubuškog, Blaž Kraljević bio je značajna figura u borbi za slobodu Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
🌍 Život prije rata
Kraljević je, kao osmo dijete u obitelji Mare i Nikole Kraljevića, 1966. godine otišao na privremeni rad u Njemačku, a iste godine je pobjegao u Australiju. U Australiji je postao uspješan poduzetnik, posebno u ugostiteljstvu. Bio je oženjen Džemilom, s kojom ima dva sina. Njihova ljubav i podrška bili su mu važni tijekom njegovog turbulentnog života.
🫡 Prvi među jednakima
Blaž se vratio u Hrvatsku u proljeće 1990. godine, pred višestranačke izbore, kako bi se aktivno uključio u politiku. Postao je šef promocije Hrvatske stranke prava, a 15. prosinca 1991. godine imenovan je zapovjednikom ratnog stožera HOS-a za Hercegovinu, s činom pukovnika. Njegova borba za jedinstvo Hrvata i Bošnjaka bila je ključna u organizaciji otpora prema Miloševićevoj agresiji.
📜 Javni Proglas
Nakon što je saznao za dogovor o podjeli Bosne i Hercegovine između Mate Bobana i Radovana Karadžića, Blaž je 9. svibnja 1992. godine izdao javni proglas u kojem je pozvao Hrvate i Bošnjake da ne prihvate tu izdaju. Njegove riječi, "Nema podjele BiH! Ili ćemo svi izginuti, ili ćemo svi biti slobodni!", odjeknule su kao poziv na jedinstvo.
🕯 Tragična Smrt
Nažalost, 13. kolovoza 1992. godine, Blaž je ubijen u kukavičkoj zasjedi dok se vraćao sa sastanka s vojnim zapovjednicima, vjerujući u snagu jedinstva i suradnje. Uz njega su ubijeni i njegovi suborci: Osman Maksić, Šahdo Delić, Ivan Granić, Mario Medić, Vinko Primorac, Gordan Čuljak, Marko Stjepanović i Rasim Krasniqi. Njihova smrt ostavila je dubok trag u zajednici, a mnogi su ih smatrali herojima koji su se borili za pravdu. Iako su se znali nalogodavci njihove likvidacije, slučaj nikada nije doživio konačni sudski epilog, unatoč brojnim apelima za pravdu.
Među apela koji su upućeni javnosti i institucijama su oni Dobroslava Parage, predsjednika HSP-a 1861, koji je najavio kaznenu prijavu protiv odgovornih, kao i zahtjevi članova obitelji i prijatelja da se rasvijetli slučaj. I pored ovih napora, pravda je ostala neostvarena.